fbpx

Podhorie nie je len obyčajná dedinka, objavte jej tajomstvá

Villa Žakýl

25 mája 2019

Nekomentované

 Obec Podhorie leží len  5 kilometrov od Banskej Štiavnice. Na prvý pohľad je iná, má svoje čaro a atmosféru. Obec vyrástla uprostred Štiavnických vrchov a tak nečudo, že keď chcete ňou prejsť, musíte hore kopcom a potom zas dole. Má len necelých 400 obyvateľov, z ktorých mnohí ešte pamätajú legendy s Podhorím spojené.


Ako to všetko začalo…


Kde bolo, tam bolo, boli dve osady Žakýl a Teplá. Teplá bola pomenovaná podľa teplého žriedla, ktoré tu vyvieralo. V roku 1509 prišlo k prvému spojeniu týchto dvoch osád pod spoločného richtára začala sa písať spoločná história obce Podhorie, ktorá sa však oficiálne začala až v roku 1964.


Čo sa na Podhorí deje…


Obec Podhorie je síce malá, ale vždy sa nájde niečo zaujímavé. Amfiteáter je bezpochyby neprehliadnuteľným skvostom celej dediny. Pravidelne sa tu každoročne konajú Folklórne slávnosti Podhorie, ktoré sú nabité ľudovým tancom, spevom, či bohatým sprievodným programom. Zväčša sa konajú posledný júnový víkend. Ak ste ešte neboli pozrieť a máte blízko k folklóru, určite ich nepremeškajte. Z Villy Žakýl vidíte priamo na amfiteáter…to už je veľká pohoda!

 

Prechádzka dedinou


Ak máte chuť na malú prechádzku, stačí sa pustiť z Villy Žakýl dolu kopcom do dediny. Nájdete v nej štyri zaujímavé zastávky opradené legendami.


Prvou z nich je legenda o Sv. Jánovi Nepomuckom, ktorý nechcel prezradiť spovedné tajomstvo kráľovej ženy, a tak ho 20.3.1393 kráľ Václav IV. zhodil z mosta (dnes Karlov most v Prahe). Ak sa chcete dozvedieť viac, celú legendu nájdete neďaleko miestneho cintorína. Pri požiarnej zbrojnici sa nachádza druhé zaujímavé miesto –  symbolická studňa so Sv. Floriánom – patrónom hasičov, hrnčiarov, pekárov a hutníkov. Tam si môžete tiež prečítať legendu Floriánovej životnej cesty. Tretím zaujímavým miestom pietne miesto s Pannou Máriou a malou studničkou. Posledným miestom je novopostavená studnička JAVOR, kde sa môžet ovlažiť, či si posedieť.


Ako budete prechádzať dedinou, nemožno si nevšimnúť pôvodné domčeky so zachovanou ľudovou architektúrou. Kamene, ktoré poznášali zo Žakýlskeho hradu poslúžili ako odolný stavebný materiál a tak malé roľnícke domčeky stoja na svojich miestach dodnes.


Ak vás láka história a ľudové tradície, na Obecnom úrade si môžete dohodnúť otvorenie typickej ľudovej izby roľníka z Podhoria. Pre deti bude isto veľkým zážitkom na vlastné oči vidieť bábky miestneho ochotníckeho divadla, ktoré žalo úspechy už koncom 20. storočia.


Vidieť pracovať kováča vo fungujúcej kováčskej dieľni môže byť ďalším nezabudnuteľným zážitkom. Náštevu si dohodnite vopred, informujte sa na recepcii vo Ville.


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *